ПАНІ ЛІКАР  

Статті по темі: "Вагітність та пологи"

ДРУГИЙ МІСЯЦЬ ВАГІТНОСТІ: ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ В ОРГАНІЗМІ МАМИ?

Другий місяць вагітності - дуже відповідальний у житті майбутньої матері і так само важливий для дитини. До кінця 8-го тижня завершується закладання всіх життєво необхідних органів - головного мозку, серцево-судинної, нервової та інших систем і органів. Тому в цей період організми жінки і плода мають бути максимально захищеними від впливу будь-яких негативних чинників.

Зверніть увагу на:
екологічне середовище. Бажано, щоб воно було не забруднене солями важких металів та радіацією, хімічними речовинами тощо;
засоби побутової хімії - всю хатню роботу в цей час бажано виконувати у гумових рукавичках, уникаючи потрапляння в організм антигенів через шкіру;
місце роботи має позитивно впливати на розвиток дитини. Під час вагітності не рекомендується працювати в хімічній промисловості, за комп'ютером тощо;
фізичні перевантаження. Хоча нормальну здорову вагітність неможливо нічим зірвати, в цей період вагітній самій не захочеться фізичної активності. Вона стає лінивою, сонливою і апатичною. Треба лише вміти слухати себе і свій організм - якщо хочеться спати, спіть;
сіль. Стародавні китайці радили: як тільки жінка зрозуміла, що вона вагітна, їй треба повністю вилучити з раціону сіль. Китайці пояснювали це тим, що харчування без солі забезпечує безболісні пологи. З іншого боку, зменшуючи вживання натрію, можна уникнути набряків, що нерідко трапляються під час вагітності. Взагалі, набряків у вагітних не повинно бути, інакше - це показних порушення діяльності нирок. До того ж добова потреба натрію міститься в 1 склянці молока, не враховуючи інших продуктів.

Зміни гормонального стану
Прогестерон - гормон вагітності, його ще інколи називають "гормоном поганого настрою". Вже в перші місяці вагітності його кількість значно збільшується і зумовлює певні гормональні перебудови в організмі. Естроген - "гормон гарного настрою". З настанням вагітності його кількість різко зменшується. Тож всі зміни стану здоров'я, імунної системи, схильність до захворюваності, прояви молочниці - наслідок збільшення кількості прогестерону і зниження захисних сил організму.
Надзвичайно важливе значення в цей період має емоційний настрій. Емоції жінки можуть бути найрізноманітнішими і непередбачуваними. Агресивність, роздратованість умить можуть змінитися сльозами, а потім радістю. Навіть добрі наміри родичів чи знайомих інколи сприймаються з образою. Щоб подібний настрій не спричиняв сварки, чоловік і всі родичі вагітної мають розуміти, що така неадекватна реакція є цілком нормальною і фізіологічною.
Відбуваються найбільш виражені смакові зміни. Якщо на 1-му місяці вагітності жінка може цього ще не відчувати, то після 4-5-го тижня переважно хочеться того, що раніше не дуже смакувало, і, навпаки, улюблені страви не викликають апетиту. І не обов'язково вагітних "тягне" на солоне чи кисле, декому дуже хочеться солодкого або гострого. Організм жінки таким чином сигналізує, які речовини їй необхідні в даний момент для нормального функціонування власного організму та розвитку дитини. Ще наші бабусі завжди казали: якщо вагітній чогось хочеться, їй обов'язково це треба дати.

Токсикоз - психологічне несприйняття вагітності?
Саме в цей період може з'явитися токсикоз першої половини вагітності, про який ми вже трохи згадували в минулому числі газети. Якщо прояви токсикозу поодинокі, то це нічим не загрожує ні стану здоров'я матері, ні розвитку дитини. Важливо, щоб блювання не було тривалим, не відбувалася значна втрата рідини і поживних речовин з організму. У таких випадках порушується апетит жінки, але вживати їжу треба. Один із старовинних методів боротьби з токсикозом - зранку натщесерце випити холодного чаю з лимоном, можна з'їсти щось кисле - ягоди обліпихи, смородини або журавлини, перетерті з цукром. Можна розпочати день зі склянки соку, ліпше щойно приготованого.
Зазвичай токсикоз є проявом психологічного настрою і ставлення жінки до своєї вагітності. Другий місяць для деяких пар - період прийняття рішення. З одного боку, жінка поки що може бути остаточно не впевненою у своїй вагітності. Якщо вагітність підтверджено, вона вагається, що робити: залишати - не залишати, народжувати - не народжувати. Всі ці сумніви призводять до психічного напруження, спазмів судин, порушення мікроциркуляції. З іншого боку, токсикоз може бути адаптацією жінки до вагітності як на фізичному, так і на психологічному рівні.
Якщо сім'я бажає мати дитину і реакція на перші ознаки вагітності позитивна, у таких випадках токсикоз майже не спостерігається У період вагітності, особливо у перші 2 місяці, коли відбувається закладання всіх органів і систем дитини, важливо обмежити потрапляння в організм токсичних речовин (нікотину, алкоголю, лікарських препаратів). Усі вони впливають на організм дитини на клітинному рівні.
Насамперед треба позбутися звички курити. У цей період починає формуватися активний взаємозв'язок між ембріоном і стінками матки на рівні мікроциркуляції. Нікотин зумовлює скорочення капілярів і порушення мікроциркуляції крові, що може спричинити відторгнення плода (викидні), кровотечі, захворювання дихальних шляхів у новонароджених чи інші порушення розвитку дитини. Пасивне куріння також небезпечне - отруйні речовини все одно проникають до організму плода через кров матері. Намагайтеся уникати прокурених приміщень. Просіть, щоб у вашій присутності не курили.
Відмовтеся від алкоголю. Дитина зберігає алкогольну інтоксикацію довше, ніж дорослі, тому такі діти народжуються зі зменшеною масою тіла, патологією органів, психічними розладами або вродженими дефектами голови й лиця.
Будьте максимально обережні з прийманням лікарських засобів, особливо у перші два місяці вагітності. Лікарські препарати приймайте лише за необхідності, обов'язково попередньо порадившись з лікарем.

"Ваше здоров'я"

МЕДИЧНИЙ САЙТ

ДЛЯ ЖІНОК

2008 © Жіночий журнал про жіноче здоров'я "www.pani-likar.info.

Використання матеріалів журналу дозволяється тільки в інтернеті при наявності прямого посилання на головну сторінку www.pani-likar.info